Tepelné čerpadlá dokážu šetriť peniaze. A sú ekologické?

06.10.2014 19:20

Tepelné čerpadlá získavajú na popularite vďaka svojej filozofii a konštrukčnému riešeniu. Princípom tepelných čerpadiel je získavanie tepla (energie) z okolitého vzduchu a jeho transformácia na ohrev niečoho iného.

Zjednodušene – ide o zariadenie, ktoré si vezme teplo z prírody, následne ho spracuje a použije na ohrev.

Na tomto procese sa podieľa ventilátor, ktorý nasáva vzduch, pričom je súčasne do systému vháňané aj chladivo cez expanzný ventil. Vo výparníku potom dochádza ku predaniu tepla chladiacej zmesi. Následne je chladivo v plynnom skupenstve stláčané v kompresore, kde výrazne narastie tlak a teplota.

Na záver je v kondenzátore odovzdané teplo koncovému elementu – vzduchu alebo vode.

Podľa konkrétneho typu tepelného čerpadla, je tak možné zabezpečiť nielen vykurovanie obytných priestorov (prostredníctvom radiátorov, podlahového kúrenia, či fancoilov), ale takisto na ohrev teplej úžitkovej vody. Dokonca aj v bazéne.

Pri nízkoteplotných čerpadlách má voda výstupnú teplotu do 50 ºC; pri vysokoteplotných čerpadlách je dosahovaná teplota v rozmedzí od 65 – 85 ºC.

 

Nízkoteplotné čerpadlo Daikin Altherma 8kW

 

Pri nízkoteplotných čerpadlách má voda výstupnú teplotu do 50 ºC; pri vysokoteplotných čerpadlách je dosahovaná teplota v rozmedzí od 65 – 85 ºC.

 

Riešenie do nízkoenergetických domov

 

Tepelné čerpadlá nachádzajú čoraz častejšie uplatnenie v novostavbách a zrekonštruovaných, zateplených budovách. Aj vďaka snahám o znižovanie energetickej náročnosti (a závislosti) budov, sa tepelné čerpadlá stali vhodným zariadeniami – pre svoju účinnosť a ekologický rozmer.

 

 

 

Tým, že generované teplo pochádza z obnoviteľných zdrojov, až 2/3 z celkového množstva tepla je z hľadiska prevádzkových nákladov prakticky zadarmo.

Tepelná čerpadlá nepracujú s fosílnymi palivami (ako napríklad výhrevné kotle), čím sa minimalizuje aj tvorba CO2. Preto možno čerpadlá čiastočne považovať za alternatívny zdroj energie, ktorý je šetrný k prírode. Čiastočne z toho dôvodu, že aj napriek výbornej energetickej účinnosti, predsa len spotrebujú časť elektrickej energie pri zabezpečovaní svojej prevádzky.

Kľúčovým je však to, že tepelné čerpadlá spracúvajú nevyčerpateľný zdroj energie (vzduch), ktorý je v našich zemepisných podmienkach dobre využiteľný. Čerpadlá totiž dokážu účinne zúžitkovať a premeniť na teplo aj chladný vzduch, a to až do -20 ºC.

 

Na Slovensku nižšie teploty ani nie sú :)

 

Vďaka tomu je možné čerpadlá využívať aj v zimnom období, ale v prípade nízkoteplotných čerpadiel sa odporúča tzv. bivalentná prevádzka – v rámci nej je čerpadlo zapojené ako doplnkový zdroj na ohrev vzduchu a/ alebo vody, čím sa pokryje celá spotreba aj počas tých najchladnejších zimných dní.

Ak ide o zariadenia typu SPLIT (čerpadlá s vonkajšou a vnútornou jednotkou), tak tie môžu takisto bez problémov fungovať aj v zime, pretože sú vybavené ochranou proti zamrznutiu. Nehrozí žiadne riziko poškodenia ventilátora či výparníka pri nasávaní chladného vzduchu.

Tepelné čerpadlá sú výsledkom moderných technológií a snahy o znižovanie závislosti na fosílnych palivách a spotreby veľkého množstva elektrickej energie. Predstavujú výbornú alternatívu úsporného vykurovania v nízkoenergetických domoch a priemyselných objektoch, pričom môžu byť užitočnou súčasťou rekuperačných systémov a jednotiek.